Anna isälle kirjalahja! Huumoria, jännitystä, elämänkerrallisia tarinoita – Kokosimme uutuuskirjoista parhaimmat

Jaa artikkeli
Isälle kirja isänpäiväksi
Seuran kirja-arvosteluiden avulla hankit hyvää luettavaa itsellesi tai lahjaksi!

Ajattelemisen aihetta

Leo, Solmu ja Poika Maanvilja, Keplo, Ristus, herra Zou, rouva Vehnäpää, Noor, Reima Venemies ynnä muut. Tarinassa seikkailevien hahmojen eriskummalliset nimet ovat Jari Tervon tavaramerkki ja jo omanlaisensa repeilyn aihe.

Lisää pyrskähdyksiä on luvassa pitkin yhteen päivään sijoittuvaa tarinaa, jossa käsitellään maahanmuuttoa ja suomalaista nyky-yhteiskuntaa monelta kantilta. Kokonaisuuden hahmottaminen ja eri henkilöiden linkittyminen vaatiikin välillä keskimääräistä romaania enemmän keskittymistä, mutta on sen arvoista. Kirja on viihdyttävää, mutta myös ajatteluun pakottavaa lukemista erityisesti isille, joilla on mielipiteitä maahanmuutosta. | Erkki Meriluoto

Jari Tervo: Aamen

Jari Tervo: Aamen (Otava) © OTAVA

Oodi ystävyydelle

Suomen tunnetuin hiphop-jengi Rähinä aloitti Suomen valloittamisen suomenkielisellä rap-musiikilla 20 vuotta sitten. Mikko Aaltosen kirjoittama 7 Veljestä – 20 vuotta Rähinää -kirja on oodi ystävyydelle ja maljan nosto rohkeudelle omaa intohimoa kohtaan unohtamatta vaikeuksia ja ajoittaista epäuskoa. Jokaisella veljeksellä on oma tarinansa.

Kirja ei piilottele aallonpohjia omine etsikkoaikoineen, joita väistämättä mahtuu jokaisen rähinäläisen elämään. Elastinen, Iso-H, Uniikki, Andu, Tasis, Asa ja Jussi Valuutta onnistuivat pistämään alulle jotain perustavanlaatuista. Kirja on siitä rehellinen selonteko. | Linda Martikainen

Mikko Aaltonen: 7 Veljestä – 20 Vuotta Rähinää

Mikko Aaltonen: 7 Veljestä – 20 Vuotta Rähinää (Otava) © OTAVA

Rankka sukellus

Tekniikkasukeltaja Mikko Paasi oli yksi heistä, jotka pelastivat kesällä luolaan syvälle vuoren sisälle loukkuun jääneet thaimaalaislapset. Paasi kertoo, miten hengenvaarallinen operaatio toteutettiin ja miten siitä samalla muodostui syväsukellus ja tilinteko hänen oman syyllisyytensä kanssa: 16-vuotiaana hän oli ampunut vahingossa hyvän kaverinsa. | Sanna Puhto

Johanna Elomaa: Sukellus valoon.

Johanna Elomaa: Sukellus valoon. (Otava) © OTAVA

Jäämiehen elämä

Tuntematon Kimi Räikkönen on Kari Hotakaisen ensimmäinen ei-fiktiivinen teos. Kirjailija on mukana tarinassa: Hotakainen istuu takapenkillä kauhuissaan, kun Kimi kaahaa moottoritiellä. Menestyneistä miehistä on kirjoitettu paljon, mutta kaikessa vilpittömyydessään Kimi on lukemisen arvoinen.

Hulvattominta antia ovat F1-tähden nuoruuden ryyppytarinat, kun taas Matti-isän kuolema saa lukijan herkistymään. | Sanna Ihalainen

Kari Hotakainen: Tuntematon Kimi Räikkönen.

Kari Hotakainen: Tuntematon Kimi Räikkönen. (Siltala) © SILTALA

Höyryt ulos

Ällöttääkö mindfullnesin positiiviset mietelauseet ja aikuisten värityskirjat, joissa väritetään vain kukkia? Lotta Sonnisen Pieneen Pahan Mielen Kirjaan (Otava) pääset purkamaan ärsyttävimmät asiakaspalvelutilanteet ja turhimmat some-päivitykset.

Kirja naurattaa ja samalla rentouttaa, kun pääsee purkamaan kaikkea epäsopivaa. Sopii hänelle, jonka pitäisi päästää höyryjä ulos harkitummin. | Katariina Taleva

Lotta Sonninen: Pieni pahan mielen kirja

Lotta Sonninen: Pieni pahan mielen kirja (Otava) © OTAVA

Faktaa kehiin

Onko isänpäivän viettäjä draamakuningas, joka aina hokee asioiden olleen ennen paljon paremmin? Vaikka ihminen harvoin muuttaa mielipidettään faktojenkaan myötä, kannattaa sitä yrittää legendaarisen professori Hans Roslingin kirjan avulla.

Jo edesmennyt Rosling esittää faktakirjassaan kymmenen vaistoa, jotka vääristävät ihmisten maailmankuvaa. Samalla tarjotaan aimo annos tilastotietoa väestön köyhyyden vähenemisestä ja terveyden parantumisesta. Kirjan kerronta on ketterää ja saa isän kuin isän hihkaisemaan tietoja innoissaan eteenpäin sohvanpohjalta. Teos sopii kirjahyllyyn myös mahdollisten pahanilmanlintujen vierailujen varalle. | Erkki Meriluoto

Hans Rosling: Faktojen maailma

Hans Rosling: Faktojen maailma (Otava) © OTAVA

Tappavaa taidetta

Yksityisetsivä Jussi Vares seikkailee tällä kertaa Turun antiikki- ja taidepiireissä. Kaunis ja lahjakas taiteilijatar on kateissa ja hänen vaikutusvaltainen kummisetänsä pestaa Jussin selvittämään tapausta. Monen mutkan kautta naisen kohtalo selviääkin. Siinä välissä ehditään juhlia Uudessa Apteekissa ja suhailla Turun takamailla. Vannoutunut Vareksen ystävä ei kirjaa lukiessaan pety, vaikka tapahtumat pääsevät kunnolla vauhtiin vasta ihan loppumetreillä. | Raija Vesala

Reijo Mäki: Gekko

Reijo Mäki: Gekko (Otava) © OTAVA

X