Onko tämä Puljujärven kausi, ottaako Maccelli askeleen ylemmäksi? – Katso lista Ylen syksyn NHL-otteluista

Jaa artikkeliLähetä vinkki
Jesse Puljujärvi Edmonton Oilers NHL
Viime kaudella 65:ssä runkosarjan NHL-ottelussa Jesse Puljujärvi teki 36 tehopistettä, mutta paikka Edmonton Oilersin kokoonpanossa ei kauden aikana vakiintunut. © AP / LEHTIKUVA / MARK HUMPHREY
Yle näyttää NHL-kauden aikana 25 ottelua ja finaalisarjan. Moni suomalaispelaaja on joukkueessaan avainroolissa.

Maailman kovatasoisin jääkiekkoliiga NHL pyörähtää käyntiin jälleen 7. lokakuuta, ja mukana on runsaasti suomalaisväriä.

Suomalaisten terävimmän kärjen muodostavat Coloradon Mikko Rantanen ja Floridan Aleksander Barkov. Heistä Rantanen teki viime kaudella uransa ennätyspisteet 36+56=92. Barkov puolestaan teki elämänsä ennätysdiilin, joka pitää hänet Panthersin palveluksessa vuoteen 2030 saakka. Sopimuksen rahallinen korvaus on 80 miljoonaa dollaria.

Rantasen tavoin Colorado Avalanchen ydinmiehistöön kuuluva Artturi Lehkonen löi läpi viimeistään viime kauden playoffeissa, jolloin hän takoi 20 pudotuspelissä kahdeksan maalia ja kuusi maalisyöttöä. Viiden vuoden sopimuksen kesällä Avalanchen kanssa tehnyt Lehkonen nähtiin playoffeissa muutamaan kertaan samassa ketjussa Rantasen ja joukkueen ykkössentteri Nathan MacKinnonin kanssa, mikä epäilemättä maistui myös suomalaisille katsojille erinomaisesti.

Suomalaismaalivahdeista korkeimmalla NHL:n arvoasteikossa on Nashvillen Juuse Saros, jonka taidot saivat Pohjois-Amerikassa viime kaudella runsaasti suitsutusta. Harmillisesti hänen kautensa päättyi kuitenkin juuri ennen pudotuspelien alkamista tulleeseen loukkaantumiseen. Saroksen takana peliaikaa kärkkyy Kevin Lankinen, joten Nashville on liikkeellä vahvalla suomalaistandemilla.

Nashvillen palveluksessa jatkaa myös entinen tähtimaalivahti Pekka Rinne, joka on palkattu Predatorsiin tittelillä Special Alumni Advisor. Rinteen tehtäviin kuuluu muun muassa seuran maalivahtilupausten tarkkailu ja hän toimii myös Suomen alle 20-vuotiaiden maajoukkueen maalivahtivalmentajana.

”Odotan Juuselta isoja asioita tällä kaudella. Hän on hyvässä fyysisessä kunnossa jo heti leirin alussa, mikä lupaa hyvää. Kokonaisuutena organisaation maalivahtitilanne näyttää lupaavalta”, Rinne kertoi NHL.com-sivustolla.

Miten käy Jesse Puljujärven?

Edmonton Oilersin hyökkääjä Jesse Puljujärven tilanne on puhuttanut asiantuntijoita ja faneja jo usean kauden ajan. ”Pulju” pelasi NHL:ssä ensimmäisen kerran jo kaudella 2016-17, jolloin 28 otteluun syntyi kahdeksan tehopistettä. Sen jälkeen hän on liikkunut NHL:n ja AHL:n välillä sekä pelannut puolitoista kautta Oulun Kärpissäkin. Kyvyt tunnetaan, mutta Pohjois-Amerikassa rooli on edelleen hakusessa.

Viime kaudella 65:ssä runkosarjan NHL-ottelussa syntyi 36 tehopistettä, mutta paikka kokoonpanossa ei kauden aikana vakiintunut. Puljujärvi nähtiin useissa eri ketjuissa monien pelikavereiden kanssa. Parhaiten peli kulki tietysti silloin, kun vierellä luistelivat koko sarjan parhaimpiin pelaajiin kuuluvat Connor McDavid ja Leon Draisaitl.

Kaikkiaan Puljujärven vyölle on kertynyt jo 259 NHL-runkosarjaottelua tehoin 46+52=98, joten kaikin mittarein 24-vuotias oululainen on hyvin kokenut pelaaja. Hän on nyt jo tavoittanut NHL-pelaajan tason, mutta mikäli odotukset ovat vielä askelta kovemmalla tasolla, lunastuksen aika on alkavalla kaudella.

Eräs nousua kohti kirkkaimpia parrasvaloja tekevä pelaaja on suomalaishyökkääjä Matias Maccelli. Viime kaudella hän takoi kovia pistemääriä AHL:n puolella. Arizonassa jo viime kaudella ensimmäiset NHL-ottelunsa pelannut Maccelli on onnistunut harjoitusottelukaudella hyvin. Treenipeleissä Maccelli on nähty muun muassa Barrett Haytonin rinnalla, ja kanadalaista Haytonia on pidetty yhtenä lajin suurimmista lupauksista. Ehkä kumpikin on nyt sekä henkisesti että fyysisesti valmis tuloksentekoyksikköön.

Ainakin NHL.comissa julkaistun Maccellin haastattelun mukaan sekä Arizona Coyotes että Maccelli itse odottavat 21-vuotiaan suomalaisen ottavan pelipaikan Coyotesin kahdesta ensimmäisestä ketjusta.

”En usko, että se vaatii muutoksia pelaamiseen, vaan vedetään samalla tavalla kuin tähänkin asti. Nyt on ollut hyvä kesä, ja olen saanut voimaa lisää, joten eiköhän sekin ainakin vähän auta”, Macceli sanoo NHL.comissa.

Yle näyttää kaudella 2022–2023 yhteensä 25 ottelua sekä Stanley Cup -finaalit.

”Ylen kanaville valikoiduissa peleissä painotetaan suomalaispelaajien otteluita sekä suomalaisyleisölle osuvaa parasta katseluaikaa eli Suomen aikaa klo 20–24”, Yle Urheilun päällikkö Joose Palonen kommentoi Ylen tiedotteessa.

Lauantaina 8.10. näytettävän Nashvillen ja San Josen välisen kamppailun lisäksi Yle esittää myös 4. ja 5. marraskuuta Tampereella pelattavat kaksi Columbuksen ja Coloradon välistä kamppailua.

Ylen syksyn ja vuodenvaihteen NHL-ottelut

TV-ottelut esitetään Yle TV2:ssa sekä Yle Areenassa. Yle Urheilu ennakoi alkavaa NHL-kautta runsaasti myös tässä Yle Areenasta löytyvästä ohjelmassa NHL-ilta: Kausiennakko 2022-23.

Lauantai 8.10. klo 21.00 Nashville Predators–San Jose Sharks

Perjantai 4.11. klo 19.45 Columbus Blue Jackets–Colorado Avalanche (Pelataan Tampereella)

Lauantai 5.11. klo 19.45 Colorado Avalanche–Columbus Blue Jackets (Pelataan Tampereella)

Lauantai 31.12. klo 22.00 Vegas Golden Knights–Nashville Predators

Sunnuntai 1.1. klo 22.00 New Jersey Devils–Carolina Hurricanes

Maanantai 2.1. klo 21.00 Boston Bruins–Pittsburgh Penguins (Winter Classic, Fenway Park)

Lauantai 7.1. klo 23.00 Colorado Avalanche–Carolina Hurricanes

Sunnuntai 8.1. klo 20.00 Dallas Stars–Florida Panthers

Lue myös: Jääkiekkoilija Marko Anttilan vaikea tie olympiavoittajaksi – Ura lähti nousuun viime hetkellä: ”Tajusin, että vielä on ohut sauma ammattilaisuuteen”

X