Seura-kerhon heinäkuun kirja on Hiekkalinnoja Jylhäsalmella – Seuran tilaajana voit ladata ääni- tai e-kirjan maksutta!

Seura-kerholaisena saat maksutta kuukausittain vaihtuvan kirjan. Hiekkalinnoja Jylhäsalmella on Kirsi Pehkosen tuorein teos. Se on kuunneltavissa äänikirjana, tai teoksen voi myös ladata e-kirjana heinäkuun ajan.

Jaa artikkeliLähetä vinkki

Hyödynnä etusi! Nautinnollisia hetkiä Hiekkalinnoja Jylhänsalmelta -teoksen parissa.

Seura-kerholaisena saat maksutta kuukausittain vaihtuvan kirjan. Hiekkalinnoja Jylhäsalmella on Kirsi Pehkosen tuorein teos. Se on kuunneltavissa äänikirjana, tai teoksen voi myös ladata e-kirjana heinäkuun ajan.
(Päivitetty: )
Teksti:
Seuran toimitus

Seura-kerhon heinäkuun kirja on Hiekkalinnoja Jylhäsalmella (Karisto), joka on kirjasarjaa kirjoittavan Kirsi Pehkosen uusin Jylhäsalmi-sarjan teos. Tässä suositussa maalaisromanttisessa sarjassa lukijaa hellii kaunis luonto ja aidot ihmiset. Näissä kirjoissa on myös huumoria, kutkuttavia käänteitä ja romantiikkaa!

Kirsi Pehkonen haluaa olla kirjoittaessaan myös maaseudun puolestapuhuja. Kirjailija toivoo, että salainen missio näkyisi rivien välistä.
Kirsi Pehkonen haluaa olla kirjoittaessaan myös maaseudun puolestapuhuja. Kirjailija toivoo, että salainen missio näkyisi rivien välistä. © Petri Jauhiainen

Itäsuomalainen maisema kirjasarjan miljöönä

Hiekkalinnoja Jylhäsalmella on Jylhäsalmi-kirjasarjan yhdeksäs osa, joka toimii myös itsenäisenä romaanina. Kirjassa eletään kahdessa eri aikatasossa – nykypäivässä ja vuodessa 1973.

Ideaa Pehkonen on kypsytellyt mielessään jo pitkään.

”Tämä on poikkeuksellinen Jylhäsalmi siinä mielessä, että yleensä en ole kirjoittanut omista kokemuksistani. Se ei ole kiinnostavaa”, Pehkonen kertoo.

Kirjassa vuoden 1973 tapahtumat sijoittuvat Jylhäsalmen leirintäalueelle. Siihen aikaan Suomessa leirintäalueet kuhisivat Pehkosen mukaan elämää. Telttailu oli suosittu tapa viettää perheen kanssa kesälomaa.

Tilaa Seura ja jatka lukemista

Tämä artikkeli on tilaajille varattua maksullista sisältöä.

Tilaa Seura Kirjaudu

X