Tässä todiste Pertti Kurikan Nimipäivät -solistin laulutaidoista – katso video vuodelta 2007

Jaa artikkeli
Kari Aalto taitaa punkin lisäksi monia muitakin musiikkityylejä. © tommi tuomi/otavamedia
Kari Aallon koskettava tulkinta kahdeksan vuoden takaa todistaa, että mies osaa laulaa punkin lisäksi myös herkempiä kappaleita.

Etteikö Pertti Kurikan nimipäivät -bändin solisti Kari Aalto muka osaisi laulaa?

Seuran esittelemällä videolla Aalto tulkitsee herkästi Toni Edelmannin säveltämän ja Pertsa Reposen suomentaman balladin Miten ja Miksi. Kari Aalto esitti kappaleen Musiikkikoulu Resonaarin oppilaskonsertissa Savoy-teatterissa keväällä 2007.

Kari Aalto, basisti Sami Helle ja kitaristi Pertti Kurikka opiskelivat soittamista Resonaarissa kymmenen vuoden ajan. HelsinkiMission alaisuudessa toimiva musiikkikoulu on suunnattu henkilöille, joiden on vamman tai jonkin muun syyn takia vaikeaa osallistua perinteisen musiikkikoulun toimintaan.

”Tämä Karin kahdeksan vuoden takainen lauluesitys on osoitus siitä, että entiset oppilaamme ovat musiikillisesti monipuolisia kavereita. Eräässä vetämässäni työpajassa he soittivat Beethovenia keybordeilla”, Resonaarin johtaja Markku Kaikkonen kertoo.

Musiikkikoulu Resonaari juhlistaa 20-vuotista taivaltaan kahdella oppilaskonsertilla 4. ja 5.5. Helsingissä.

 

 

X