Elokuva-arvio: Hyvät, pahat ja rumat – Dollaritrilogian spektaakkelimainen finaali

Jaa artikkeliLähetä vinkki
Hyvät, pahat ja rumat, kuvassa Blondie (Clint Eastwood).
Hyvät, pahat ja rumat, kuvassa Blondie (Clint Eastwood). © MGM International Television Distribution Inc. / Yle
Hyvät, pahat ja rumat -westernissä USA:n sisällissota tarjoaa kolmen antisankarin kultajahdille spektaakkelin mittakaavan.

Dollaritrilogian finaali Hyvät, pahat ja rumat (Il buono, il brutto, il cattivo, Italia 1966) jalostaa Sergio Leonen raadollisuuden ja leikkisyyden jännitteeseen perustuvan tyylin päätepisteeseen. USA:n sisällissota tarjoaa kolmen antisankarin (Clint Eastwood, Eli Wallach, Lee Van Cleef) kultajahdille spektaakkelin mittakaavan, mutta myös peilin, jota vasten opportunismi näyttää hyvältä suunnitelmalta.

Wallachin komeljanttarin karisma tuo uutta energiaa ja inhimillistä tarttumapintaa. Nyt nähtävän pidennetyn version lisäkohtaukset olisi kuulunut jättää leikkaushuoneen lattialle.

*****

Hyvät, pahat ja rumat, to 5.11. klo 21.00 Yle Teema & Fem

Lue myös: Elokuva-arvio: Vain muutaman dollarin tähden -elokuva on täydellinen toimintaseikkailu

X