Pentti Haanpäältä löytyi julkaisematon novelli

Suomen Kirjallisuuden Seuran arkistosta on löytynyt kirjailija Pentti Haanpään novelli, jota ei ole tiettävästi julkaistu missään aikaisemmin. Löydön teki tietokirjailija Matti Salminen, joka valmistelee Haanpään elämäkertaa.

Jaa artikkeliLähetä vinkki

Pentti Haanpää oli kustantajien julkaisupaitsiossa vuosina 1931–1934 poliittisesti arkaluontoisten tekstiensä takia. Kuva: SKOY.

Suomen Kirjallisuuden Seuran arkistosta on löytynyt kirjailija Pentti Haanpään novelli, jota ei ole tiettävästi julkaistu missään aikaisemmin. Löydön teki tietokirjailija Matti Salminen, joka valmistelee Haanpään elämäkertaa.
Teksti:
Hertta-Mari Kaukonen

Suomen Kirjallisuuden Seuran arkistosta on löytynyt kirjailija Pentti Haanpään (1905–1955) novelli, jota ei ole tiettävästi julkaistu missään koskaan aikaisemmin. Novellin nimi on ”Herra tohtori, kirkko ja porvarin jäniskoira”.

”Se on huikea, lyhyt satiiri, joka voi ilmestyessään aiheuttaa pahaa verta”, novellin löytänyt tietokirjailija Matti Salminen sanoo.

Novelli löytyi Ilmeitä isänmaan kasvoilla -novellikokoelman (1933) alkuperäissisällysluettelosta SKS:n kirjallisuusarkistosta. Novelli on poistettu kirjailijan kuoleman jälkeen julkaistusta novellikokoelmasta ja sen tilalle on vaihdettu toinen novelli. Myös kuutisen muuta novellia on vaihdettu liian rohkeuden takia, mutta ne ovat ilmestyneet aikanaan lehtinovelleina.

”Se on kirjallinen väärennös. Koska Haanpään tuotannosta iso osa ilmestyi kirjailijan kuoltua kootuissa teoksissa, kukaan ei osannut kysyä, olivatko novellit oikeita”, Salminen sanoo.

Pentti Haanpää oli kustantajien julkaisupaitsiossa vuosina 1931–1934 poliittisten arkaluontoisten tekstiensä takia. Tuona aikana hänen novellejaan julkaistiin vain lehdissä.

Matti Salminen löysi novellin tehdessään Haanpäästä elämäkertaa. Elämäkerta ja alkuperäinen Ilmeitä isänmaan kasvoilla ilmestyvät syksyllä Into Kustannuksen kustantamina. Tuolloin myös Haanpään lehtinovelleista tulee näyttely Ouluun ja Helsinkiin. Lehtinovelleja on näyttelyssä noin 200.

Joukossa on myös Seurassa sota-aikana julkaistuja novelleja. Yhden niistä voit lukea myös Seuran sivustolta tästä linkistä.

X