Tunnetko toimintaelokuvat ja niiden unohtumattomat one-linerit? Tee tämä supervaikea testi ja selvitä action-osaamisesi todellinen taso

Seuran vaikeassa toimintaelokuvatestissä pitää yhdistää ikimuistoiset one-linerit ja näyttelijät.

Jaa artikkeliLähetä vinkki

Hero-kanavalla torstaina 26.12 klo 21.00 esitettävä The Expendables (2010) kerää vanhoja toimintajermuja yhteen.

Seuran vaikeassa toimintaelokuvatestissä pitää yhdistää ikimuistoiset one-linerit ja näyttelijät.
(Päivitetty: )
Teksti:
Matti Rämö

”Hollywoodissa tehty kasaritoiminta peilasi yhtä aikaa jähmeää ja nopeaa 1980-lukua. Lajityypin filmit, jotka olivat aiemmin olleet synkkiä, jopa nihilistisiä, olivat nyt pääasialliselta sävyltään kevyitä.

Tarpeet olivat toiset. Elämää suuremmat hahmot, dramaattiset käänteet ja intensiivinen toiminta nousivat elokuvien keskiöön”, Esa Mäkijärvi kuvailee Yhdysvalloissa 1980-luvulla noussutta toimintaelokuvabuumia tuoreessa Rautainen 80-luku -kirjassa (Arktinen banaani).

Toimintaelokuvat muistetaan paitsi actionista, myös nasevista repliikeistä

Sankarin taistelun tauottua pudottelemat ”one-linerit” olivat oleellinen osa toimintaelokuvien usein koomista pohjavirettä. Nasevia heittoja viljeltiin action-elokuvissa läpi lajin 1980- ja 90-lukujen voimavuosien.

Kaikki muistavat Bruce Willisin Vain kuolleen ruumiini yli -elokuvissa toisteleman tavaramerkkihuudon ”yippie-ki-yay, motherfucker!” tai Arnold Schwarzeneggerin ikonisen ”I’ll be back!”-kommentin.

Tämä testi erottaa one-linerien todelliset asiantuntijat toimintaturisteista:X