3 knoppitietoa luonnosta: Ilveskanta kasvanut Oulun seudulla ja Pohjois-Karjalassa

Suomen ilveskanta on ennallaan.
Ilveskantamme on pysynyt ennallaan. Suomessa elää ennen tämän vuoden metsästyskautta 2 700–2 795 yli vuoden ikäistä ilvestä. Vuoteen 2014 verrattuna kanta on kasvanut ainoastaan Oulun eteläosissa ja Pohjois-Karjalassa.
Ukkoskausi alkaa Suomessa tyypillisesti toukokuussa ja loppuu syyskuussa. Ukkoskauden aikana esiintyy yhdestä kolmeen rajua ukkospäivää, jolloin vuorokausisalamamäärät ovat yli 10 000. Voimakkaimmat ukkoset esiintyvät Suomessa yleensä heinäkuussa.
Hietakiitäjäisillä on suuri ja voimakasluinen pää ja suuret verkkosilmät. Ne liikkuvat yleensä auringonpaisteessa ja osaavat myös lentää. Aikuisen kuoriaisen tavoin myös hietakiitäjäisen toukka on peto, joka kaivaa maahan onkalon, josta se vaanii saalistaan.