Seura-kerhon kesäkuun kirja on riemuisa Tuula ja Pirkko Fugessa – Seuran tilaajana voit ladata ääni- tai e-kirjan maksutta!

Seura-kerholaisena saat maksutta kuukausittain vaihtuvan kirjan. Hilpeä Tuula ja Pirkko Fugessa on Ria Katajan ja Minna Kivelän teos ja se on kuunneltavissa heidän itsensä lukemana äänikirjana. Teoksen voi myös ladata e-kirjana 29. toukokuuta alkaen.

Jaa artikkeliLähetä vinkki

Häpeilemättömän hauska romaani aloittaa Tuulan ja Pirkon reissuista kertovan sarjan.

Seura-kerholaisena saat maksutta kuukausittain vaihtuvan kirjan. Hilpeä Tuula ja Pirkko Fugessa on Ria Katajan ja Minna Kivelän teos ja se on kuunneltavissa heidän itsensä lukemana äänikirjana. Teoksen voi myös ladata e-kirjana 29. toukokuuta alkaen.
Teksti:
Seuran toimitus

Seura-kerhon kesäkuun kuukauden kirja on Tuula ja Pirkko Fugessa (Like), jonka ovat kirjoittaneet komedian taatusti taitavat Ria Kataja ja Minna Kivelä. Huumoripitoinen romaani kertoo eläkeläisnaisten maailmanvalloituksesta Ala-Vittulan ostarin hedelmäpelin äärestä Fuengirolan jetsetteihin.

Komedian taitajien hulvaton teos ilmestyi huhtikuussa. uula ja Pirkko Fugessa on Seura-kerhon kesäkuun kirja.
Komedian taitajien hulvaton teos ilmestyi huhtikuussa. Tuula ja Pirkko Fugessa on Seura-kerhon kesäkuun kirja. © Like

Teatterinlavalta kirjojen kansiin

Alun perin Tuula ja Pirkko syntyivät kaksikon luomana teatterilavalle. Kirja pohjautuu näyttelijäkaksikon käsikirjoittamaan, ohjaamaan ja näyttelemään näytelmään Tuula ja Pirkko – Meil on aina Toro (2022).

Teoksen henkilöt, Tuula ja Pirkko, ovat viriilejä ja yhteensä lähes 170-vuotias parivaljakko Ala-Vittulasta. Vaikka he eivät juuri pidä toisistaan, he ovat viettäneet koko elämänsä tiiviisti yhdessä ja hakkaavat kilvan lähiöostarin hedelmäpeliä. Ikäkään ei ole jalostanut heitä seesteiseen tai aina sisäisesti kauniiseen suuntaan.

Tuula ja Pirkko Fugessa tarjoaa pakopaikan ja uudet juuret

Kirjassa Tuula pelkää joutuvansa hoitokotiin ja Pirkko on väsynyt uraputkeen kadonneeseen tyttäreensä, tämän vuoksi hän tekeekin DNA-testin. Ehkä jostain löytyy uudet juuret ja pakopaikka, jossa elää omannäköistään elämää.

Tilaa Seura ja jatka lukemista

Tämä artikkeli on tilaajille varattua maksullista sisältöä.

Tilaa Seura Kirjaudu

X