Tunnistatko keväällä kukkivat kukat? Testaa tietosi ja tee kukkatesti, jossa voit tunnistaa luonnonkasveja ja puutarhan kukkivia kukkia

Valkovuokot kuuluvat äitienpäivään. Leskenlehti tekee ensin kukan ja vasta sitten lehdet. Kevään saapumista voi seurata vaikka bongaamalla kevään kukkijoita. Tee testi, ja ota selvää, tunnetko kevään kukkijat.

Jaa artikkeliLähetä vinkki

Valkovuokko on rakastettu äitienpäivän kukka.

Valkovuokot kuuluvat äitienpäivään. Leskenlehti tekee ensin kukan ja vasta sitten lehdet. Kevään saapumista voi seurata vaikka bongaamalla kevään kukkijoita. Tee testi, ja ota selvää, tunnetko kevään kukkijat.
Teksti:
Katriina Lundelin

Maa sulaa, ja luonto herää horroksestaan. Ensimmäiset lumikellot avaavat kukkansa vielä, kun maassa on paikoin lunta. Seuran testi kertoo, kuinka hyvin tunnistat keväällä kukkivat kukat. Mukana on sekä luonnonkasveja että puutarhan kukkijoita.

Kokosimme testiin seitsemän eri vaiheissa kevättä kukkivaa kasvia. Tunnetko ne kaikki?

 

Lue myös: Tee testi! Testaa yleistietosi – Tietovisan 15 kysymystä paljastavat, oletko etevä tietonikkari

Keväällä kukkivat kukat myös puissa.

Kirsikkapuiden kukinta on kevään upeimpia luontoelämyksiä. © iStock

Lue myös: Luonto herää kevääseen ja muuttolinnut palaavat – Joko olet huomannut nämä kevään ensimerkit lähiluonnossasi?

X