Ruotsin kuningatar Silvia on myös tyylin kuningatar – Asukokonaisuudet saavat hänet säkenöimään

Tyylituomaria jännitti. Olin seuraavana käyttelyvuorossa. Miten se titteli nyt taas menikään ruotsiksi? Ers Majestet? Mutta kun kuningatar Silvia otti käteni, paljastui, että hänen majesteettinsa kykenee keskustelemaan ylhäisten ja alhaisten kanssa yhtä lämpimästi.
Hän kohdistaa koko huomionsa ihmiseen, jonka hän tapaa – vaikka vain hetken.
Ja se on ammattitaitoa se!
Kuningatar Silvia hallitsee pukeutumisen
Olimme New Yorkissa, ja kuningatar emännöi hyväntekeväisyysjärjestönsä illallista. Minun vuokrasmokissani ei istunut kuein rusetti, mutta kuningatar loisti vihreässä iltapuvussaan kirkkaammin kuin Empire State Buildingin iltavalaistus.
Kuningatar Silvia osaa pukeutua kaikissa tilanteissa niin, että vaatteet ja korut auttavat häntä säkenöimään. Ja silloinkin kun muut kuninkaallisen perheen jäsenet ovat lipsahdelleet ruodusta, kuningatar on pitänyt päänsä pystyssä ja tiaransa suorassa.
Kuvat: Jouko Kesäläinen, Pekka Mustonen, Pekka Nieminen, Tommi Tuomi/OM-arkisto, Mv-photos