Lihakset hupenevat salakavalasti iän karttuessa – Saliharrastus kiinnostaa kaiken ikäisiä: ”Salihan on kuin luostarin puutarha”

Keskiaikainen kidutuskammio, vähintään puistattava piinapenkkirivistö.
Niin ajattelin parinkymmenen vuoden ajan kuntosaleista. Pidin lihakset kunnossa mieluummin erilaisissa jumpparyhmissä: nostelin gymstickiä ja punnersin jumppamatolla.
Mutta luettuani tarpeeksi monta lehtijuttua lihasmassan hupenemisesta 50. ikävuoden jälkeen, en pystynyt enää karttelemaan punttisaleja.
Harrastus yllätti
Koska lihakset katoavat salakavalasti, pelkäsin seitsemissäkymmenissä havahtuvani jonain päivänä siihen, etten pysty laskeutumaan portaita tai saa heilautettua kauppakassia työtasolle.
Tilasin personal trainerin oppaakseni uuteen maailmaan. Alkuhämmennyksen laannuttua huomasin oikeastaan viihtyväni salilla. Vaikka lihaksia poltteli ja kirosanoja karkasi, aloin nauttia kuntosalin ilmapiiristä.
Salihan on kuin luostarin puutarha. Lihakset huutavat hoosiannaa, mutta muuten on hiljaista. Kävijät hipsivät vaiti laitteelta toiselle ja vaipuvat niiden pauloihin kuin rukoukseen keskittyneinä.

Syyskuun Kotilääkäri 8/21 on ilmestynyt!
Elämäntapa hellii kehoa ja mieltä
En ole yksin. Meitä ennakkoluulonsa voittaneita ja iloisen yllätyksen kokeneita on paljon. Kotilääkärin numerossa 8/2021 on monta kertomusta erilaisista ryhtiliikkeistä, joista on lohjennut iloa ja terveyttä.
”Ymmärsin, että minulla on elämän viimeinen kolmannes vielä edessä. Päätin, etten halua elää sitä puolikuntoisena”, näyttelijä Jukka Rasila kertoo omista motiiveistaan.
Viidenkympin kitkerä kriisi kääntyi makeaksi voitoksi. Kehoa ja mieltä hellivä elämäntapa on tullut Jukalle niin rakkaaksi, että hän aikoo valita sen myös tulevaisuudessa – joka päivä.
Minäkin jatkan salilla käyntiä. Salilla vietetyt tunnit eivät näy ihmeemmin kropassani, mutta yksi asia on varma: jos en kävisi, se näkyisi ja tuntuisi.
Juttu julkaistu ensi kertaa Kotilääkäri-lehden numerossa 8/2021.
Kiinnostuitko? Tilaa Kotilääkäri-lehti