Yhteiskuvassa oli vain kaksi presidenttiä puolisoineen: Sauli Niinistö ja Jenni Haukio sekä Tarja Halonen ja Pentti Arajärvi. Martti ja Eeva Ahtisaarelta jäivät juhlat väliin kuten Mauno Koiviston leskeltä Tellervo Koivistolta.
Ympäristöteema näkyi ja kuului vuoden 2018 itsenäisyyspäivän juhlavastaanotolla. Booli oli luomua, ja puvuissa suosittiin kierrätystä.
(Päivitetty: )
Teksti: Eveliina Lauhio
Itsenäisyyspäivänä juhlittiin 101-vuotiasta Suomea tasavallan presidentin juhlavastaanotolla. Tämän vuoden teemana oli ympäristö ja ekologisuus.
Jenni Haukion puku koivusta tehdystä kankaasta
Teema näkyi myös presidentin puolison Jenni Haukion alusta loppuun asti käsin tehdyssä minimalistisessa juhla-asussa. Suomalaista perinnettä sekä futurismia yhdistävän asun materiaalina käytettiin koivusta tehtyä kangasta.
Haukio näyttäytyi juhla-asussaan lehdistölle hieman ennen Linnan juhlien kättelyn alkua torstai-iltana.
”Voinko olla siitä jotain mieltä? Onhan se upea, niin kuin aina”, presidentti Sauli Niinistö kuvaili vaimonsa pukua.
Presidenttiparin Aaro-poika oli hoidossa itsenäisyyspäivän juhlien ajan.
”Aaro on isovanhempien luona”, Jenni Haukio kertoi.
Ilmasto- ja ympäristötekoja tehneet nähtiin Linnassa
Linnan juhlien yhteinen ympäristömme -teema näkyi kutsuvieraslistassa. Tänä vuonna vastaanotolle kutsuttiin noin 1 700 vierasta. Kutsuttuina oli erityisesti niin pieniä kuin suuria ilmasto- ja ympäristötekoja tehneitä suomalaisia.
Ympäristöteema näkyi myös tarjoiluissa ja koristeissa. Koristeet olivat kierrätettäviä, ja ruuissa ja juomissa oli suosittu luomutuotantoa, kotimaisuutta ja kasviksia.
Kahden presidentin juhlapotretti
Tänä vuonna perinteisessä presidenttien yhteiskuvassa poseerasi vain kaksi presidenttiä puolisoineen. Entisistä presidenteistä Linnaan saapui vain Tarja Halonen puolisonsa Pentti Arajärven kanssa.
Selkäoperaatiosta toipuva presidentti Martti Ahtisaari jätti puolisonsa Eeva Ahtisaaren kanssa juhlat tänä vuonna väliin. Myöskään presidentti Mauno Koiviston leski Tellervo Koivisto ei osallistunut tänä vuonna juhliin.
Kuvat: Tommi Tuomi, Kristiina Kurronen / Otavamedia. Jarno Kuusinen, Timo Korhonen / AOP.
Galleria
”Isäntäväki on järjestänyt meille takahuoneen, mutta olisimme olleet siellä Pentin kanssa kahdestaan. Lähdimme keskelle juhlahumua, presidentti Tarja Halonen sanoi yrittäessään raivata tietään tanssilattialle. Vierellä edusti puoliso Pentti Arajärvi.
”Valitsin mustan iltapuvun, koska nyt muistellaan Suomen sisällissodan tapahtumia”, kansanedustaja Jutta Urpilainen sanoi. Vierellä aviomies Juha Mustonen.
Kansanedustaja Jaana Pelkonen juhli itsenäisyyttä rinnallaan aviomies Niko Aho. Pelkosen puvun oli suunnitellut ranskalainen Roland Mouret.
”Nuorille on tärkeä kertoa historiasta ja siitä, miten Suomi on päässyt itsenäiseksi”, poliitikko Kike Elomaa sanoi sinivalkoraidallisessa Jaana Varkki-Terhon suunnittelemassa puvussa.
Poliitikko Liisa Jaakonsaari juhli itsenäisyyspäivää iloisin ja kiitollisin mielin. ”Suomella ja suomalaisilla on Euroopassa erittäin hyvä maine.”
Kansanedustaja Jani Toivola kertoi juhlivansa haikein mielin, sillä kyseessä ovat hänen tällä erää viimeiset Linnan juhlansa. ”Lapsi on hoidossa, joten tänään ei ole kiire kotiin.”
Vihreiden kansanedustaja Emma Kari juhli puolisonsa Tapio Laakson kanssa. Emma Karin puvun suunnitteli Anne-Mari Pahkala. Puku on osa Se kolmas -kampanjaa, jonka tarkoitus on rikkoa naisten kokeman väkivallan ympärille kietoutuvaa häpeää.
”Nyt, kun olemme olleet muutaman vuoden ulkomailla, olen entistäkin ylpeämpi suomalaisuudestani”, eduskuntavaaleihin ehdolla oleva Mervi Katainen sanoi. Hän juhlisti itsenäisyyspäivää puolisonsa poliitikko Jyrki Kataisen kanssa.
Kansanedustaja Sari Sarkomaa edusti Linnan juhlissa puolisonsa Kim Ruokosen kanssa. ”Juhlien ympäristö- ja ilmastoteema on tullut esiin monissa illan aikana käydyissä keskusteluissa”, Sarkomaa sanoi.
Poliitikko ja lääkäri Päivi Räsänen juhli puolisonsa Niilo Räsäsen kanssa. ”Linnan juhlien ympäristöteema kolahtaa. Meillä ollaan todella tarkkoja siitä, ettei jääkaappiin jää ruokahävikkiä.”
Sisäministeri Kai Mykkänen juhli Linnassa puolisonsa Anna Mykkäsen kanssa. ”Jännitin etukäteen, syntyykö mielenosoituksissa väkivaltaisuuksia, mutta ainakin toistaiseksi näyttää siltä, että ollaan oltu rauhallisin mielin”, Kai Mykkänen sanoi.
Kansanedustaja ja espoolainen kaupunginvaltuutettu Maria Guzenina juhli Linnassa puolisonsa Kari Mokon kanssa viidettä kertaa yhdessä
Poliitikko Ilkka Kanerva ja hänen puolisonsa Elina Kiikko suunnittelivat juhlivansa pikkutunneille. ”Meillä on täällä tosi kiva porukka. Lähdemme Linnan juhlien jälkeen jatkamaan iltaa”, Kiikko kertoi.
Poliitikko Mari Kivienimi on juhlinut Linnassa jo 24 kertaa. ”Juhlat ovat arvokkaat, mutta silti mukavan rennot. Tänne on joka kerta yhtä mukava tulla”, Kiviniemi sanoi. Vieressään hänellä oli puoliso Juha Louhivuori.
Vihreiden puheenjohtajuudesta uupumuksen takia luopunut Touko Aalto saapui Linnan juhliin avovaimonsa Iris Flinkkilän kanssa.
Kansanedustaja Susanna Kosken Viljatar-iltapuvun suunnitteli Marita Huurinainen. ”Pääkoriste oli oma ideani.”
Krista Pärmäkoski matkusti juhlien jälkeen Norjaan, missä jatkui hiihdon maailmancup.
Laulaja Anna Puun punainen uniikki iltapuku erottui edukseen. Luomuksen suunnitteli Teemu Muurimäki. ”Minuun iski paniikki, kun sain kutsun. Nyt olen jo vähän rentoutuneempi”, Anna Puu jutteli hyväntuulisena pian kättelyn jälkeen.
Maalivahtitähti Noora Räty saapui Linnan juhliin yhdysvaltalaisen miesystävänsä Karel Popperin kanssa. ”Tämä ei ole minulle mikään tyypillinen varustus”, Räty sanoi kimaltelevassa iltapuvussaan.
”On kiva olla täällä ja nähdä tuttuja ihmisiä. Äsken juttelin pitkään näytelmäkirjailija ja teatteriohjaaja Sirkku Peltolan kanssa”, kirjailija ja teatteriohjaaja Juha Hurme kertoi.
Muusikko Mariska luotti valkoisen ja säihkyvän metallin yhdistelmään. Mariskan puvun on suunnitellut Mert Otsamo.
Turun kaupunginteatterin taiteellinen johtaja Mikko Kouki saapui Linnan juhliin kirjailijavaimo Niina Revon kanssa. ”Juhlat alkoivat vauhdikkaasti. Meille sanottiin ovella, että jos juoksette portaat ylös, saatatte ehtiä kättelemään. Ehdimme hyvin”, Repo kertoi.
”Olen todella otettu kutsusta. Ilta ei voi tosin jatkua kovin pitkään, sillä huomenna on aikainen herätys ja keikka Turussa”, drag queen -tähti Jarkko Valtee jutteli.
Muusikko Pedro Hietanen oli iloinen kutsusta Linnan juhliin. ”Tämä on minulle neljäs kerta ja kolmas presidentti”, Hietanen kertoi.
Nyrkkeilijä Elina Gustafsson edusti linnassa sukupuolineutraalissa asussa, johon kuuluivat valkoiset lenkkitossut. ”Ensi vuonna minulla tulee olemaan paljon työmatkoja ja joudun olemaan poissa rakkaani luota.” Hänen kanssaan Linnassa juhli naisystävä Emmi Asikainen.
Ti-Ti Nallen luoja Riitta Korpela ilahtui kutsusta Linnan juhliin. Ti-Ti Nalle täyttää tänä vuonna 30 vuotta.
Näyttelijä Pihla Viitala saapui Linnaan puolisonsa Alex Schimpfin kanssa. Mert Otsamon suunnittelemaan iltapukuun pukeutunut Viitala kertoi, että juhlien ympäristöteema on lähellä hänen sydäntään. ”Lämmitämme talomme maalämmöllä, kierrätämme paljon emmekä syö juurikaan lihaa.”
Uutisankkuri Piia Pasaselle ilta Linnan juhlissa oli järjestyksessään seitsemästoista. ”Tänä vuonna sain kunnian saapua juhliin vieraana.”
Näyttelijä Kiti Kokkonen saapui linnaan puolisonsa Olli Tikkasen kanssa. Kiti juhli boheemille tyylilleen uskollisena värikkäässä mekossa ja kultaisissa töppösissä.
Yksi Linnan juhlien seuratuimmista pariskunnista oli näyttelijä Jasper Pääkkönen ja hänen avopuolisonsa Alexandra Escat. Pääkkösen tähdittämä BlacKkKlansman-elokuvan nousu Golden Globe -ehdokkaaksi paljastui vasta tunteja ennen Linnan juhlia.
Suomen painin ykkösnimeksi noussut Petra Olli saapui Linnaan kolmatta kertaa. Hän juhli miesystävänsä, virolaisen Indrek Vassusin kanssa.
Illan yksi erikoisimmista asuista oli ahvenanmaalaisella toimittajalla Anna Björkroosilla. Puvun alaosa oli tehty sanomalehdistä. ”Kerroin ideastani ahvenanmaalaiselle suunnittelijalle, joka toteutti puvun.”
Muusikko ja lauluntekijä J. Karjalainen saapui Linnaan vaimonsa Kati Bergmanin kanssa. Bergman pukeutui Paula Malleuksen suunnittelemaan vintage-iltapukuun, jota koristivat näyttävät kukat.
Toimittaja Anna Perho edusti Katri Niskasen suunnittelemassa kokovalkoisessa puvussa. ”Meillä oli Katrin kanssa heti sama visio siitä, mitä lähdetään tekemään.”
Krista ja Mikko Paasi olivat juhlissa ensimmäistä kertaa. Mikko kantoi puvussaan kunniamerkkiä, jonka Thaimaan kuningas myönsi pelastusoperaatioon osallistumisen johdosta.
Koodari ja lastenkirjailija Linda Liukas saapui linnaan punaisessa Anna-Kaisa Melvaksen suunnittelemassa iltapuvussa. ”Puvun punainen väri on peräisin Hello Ruby -kirjastani.”
”Olen ollut 51 vuotta tekemässä kampauksia Linnan juhliin. Nyt tuntuu suurelta kunnialta saada olla itse täällä vieraana”, kampaamoalan yrittäjä Sirpa Mansner kertoi vierellään puoliso Martti Elo.
Finlaysonin luova johtaja Jukka Kurttila juhli vaimonsa Minna Kurttilan kanssa. Jukan frakissa oli brodeerattu leijonan kuva. ”Tämä on ensimmäinen kertani Linnan juhlissa. Aion mennä vielä jatkoille”, Kurttila sanoi.
Veteraanipoliitikko Matti Ahde juhli Linnassa hyvillä mielin vakavasta sairaudestaan huolimatta. Hän saapui juhlaan yhdessä puolisonsa Hilkka Ahteen kanssa.
Kapellimestari ja säveltäjä Leif Segerstamilla oli takaan pitkä päivä. ”Minulla oli tänään päivällä kaksi konserttia Turussa. Vaihdoin lennosta frakin päälle ja tulin suoraan töistä Linnan juhliin.”
Kirjailija ja suomentaja Sirpa Kähkönen sai kutsun tasavallan presidentin itsenäisyyspäivän juhlavastaanotolle jo kolmannen kerran.
Eläkkeellä oleva piispa Eero Huovinen juhli itsenäisyyspäivän juhlavastaanotolla. Hän on kastanut presidenttiparin Aaro-pojan.