Seuran kolumnistina aloittava Kaarina Hazard palkittiin Minna Canth –palkinnolla

Jaa kaverilleTilaa Seura
Minna Canth -palkinnon sai tänä vuonna Kaarina Hazard.
© Tommi Tuomi / Otavamedia
Minna Canth -palkinto jaettiin nyt toista kertaa.

Minna Canth –palkinto on myönnetty vapaalle kirjoittajalle Kaarina Hazardille Helsingin Kirjamessuilla.

Hän aloittaa ensi vuonna Seuran kolumnistina, ja Hazardin ensimmäinen kolumni julkaistaan tammikuussa 2019.

”Minnan lailla hän on harvinaisen laaja-alainen kulttuurin moniottelija”

”Kaarina Hazard on Minna Canthin tavoin pelkäämätön ja suorasukainen yhteiskunnallisiin epäkohtiin älyllä ja vimmalla tarttuva kirjoittaja, ihmisen puolustajana väsymätön ja kolumnistina kiistelty, kansallisten tabujen ravistelija.

Minnan lailla hän on harvinaisen laaja-alainen kulttuurin moniottelija: kulttuurintutkija, kirjailija ja käsikirjoittaja sekä suomalaiseen TV-kerrontaan uudenlaisia naishahmoja tuonut lahjakas näyttelijä. Kuten Minna Canth, Kaarina Hazard on vahvan naisen roolimalli”, palkintoraati perusteli valintaansa.

Suomen Messusäätiön rahoittaman palkinnon arvo on 10 000 euroa.

Palkintoraatiin kuului edustajia Ensi- ja turvakotien liitosta, HelsinkiMissiosta, Suomen Journalistiliitosta, Minna Canthin seurasta, Suomen Näytelmäkirjailijat ja Käsikirjoittajat ry:stä (SUNKLO), Suomen Kirjailijaliitosta ja Suomen Yrittäjänaisista.

Ensimmäisen Minna Canth -palkinnon saaja oli piispa emerita Irja Askola.

X